MOBİL BÖLÜM
Anasayfa
Haber
Röportaj
Spor
Kültür Sanat
Zonguldak
Komik Videolar
Magazin
Sağlık
Teknoloji
Medya
pusulatv.net
 
CHP İl Yönetimi'nden 18 kişi istifa etti
13 Ekim 2014 17:39:05

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı’ndan 18 yönetici istifa etti. İstifa dilekçelerini sunmadan önce basın mensuplarına açıklama yapan il yöneticileri aynı zamanda soruları da yanıtsız bırakmadılar.

Yapılan açıklamalarda İl Başkanı Halil Furat ile görüş ayrılıkları olduğu ortaya çıkarken, milletvekilleriyle de yapılan görüşmelerin ardından istifa kararını aldıkları belirtildi.

İstifa eden yöneticiler adına hazırlanan basın açıklamasını CHP Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Sema Koç yaptı.

Koç şunları söyledi; "2015 yılı içinde yapılacak olan, Kentimizin ve Ülkemizin kaderinin oylanacağı, Milletvekili genel seçimleri için daha sıcak, sevecen, güven veren, tüm İl, İlçe, belde örgütleri ile başarıyı hedefleyen Cumhuriyet Halk Partimizi bu şehir insanına nasıl sunarız?" tek düşüncemiz bu dur, bu düşüncemizi nasıl hayata geçiririz. Bu gün bunun için karşınızdayız. Bir kentin ayakta kalabilmesi, sosyal siyasal ve ekonomik alanda gelişebilmesi için, öncelikle bütün kurum ve kuruluşlar arasında barış ve huzurun tesis edilmesi ile mümkün olabilir. Ancak kentimizin geleceğine yön vermesi gereken siyasilerimiz, klişe sorunları tartışmaktan öteye gidememiştir. Siyasiler arasındaki kısır çekişmeler, kurumlar arasındaki kavgalar ve anlaşmazlıklar ilimizin gelişmesinin önündeki en büyük engellerdir. Siyasiler seçim dönemlerinde siyasi partilerinin seçim propagandalarını yapmalı, seçmenlerine mesaj vermeli, seçimlerin hemen ardından, kentlerinin gelecekleri ile ilgili ortak projeler üretip hayata geçirmek için mücadele etmelidirler. Bu çalışmalar sadece siyasi partiler arasında değil, kentin bütün kurum ve kuruluşları tarafından ortaklaşa yürütülmelidir. Karaelmas diyarı, emeğin başkenti Zonguldak ilimiz, Zonguldak ta yaşayanlar tarafından sahiplenilmelidir. Siyasiler tarafından, toplumun diğer dinamiklerini de harekete geçirerek ilimize yakışır politikaları üretmesi ve gelecek nesillere umut vermesi gerekmektedir.”

“HERKES SİYASET MAKAMINDAN BEKLENTİ İÇİNDELER”

Koç, açıklamasında kentin sorunlarına değinip vatandaşların beklentilerini sayarak şöyle konuştu; “Kentimizin sorunlarını saymakla bitiremeyiz. Hangisini sayalım. AKP İktidarının bu güne kadar satmakta fırsat bulamadığı, ancak satacak başka bir şey kalmayınca elden çıkardığı ÇATES, Rödevanslı sahalar, Karaelmas diyarı insanlarının ömrünü bitiren fakat hala bitmeyen yolları, ödeneği olmadığı için devam edemeyen Mithatpaşa Tünelleri, bir zamanlar ülke ekonomisini tek başına sırtında taşıyan, ülkemizin 2’inci Almanya’sı olmuş, 50-55 bin kişi ile çalışırken, bir çok kentin insanına ekmek vermiş, kentlerinin adına mahalleler oluşturmuş Türkiye Taşkömürü Kurumu, yine yılardır siyasilerimizin ağzında çiklet olmuş adeta bölge insanımızın umudu haline gelmiş Filyos projesi, istihdam alanı olmadığı için iş, aş, ekmek uğruna köylerini terk etmiş, sadece cenaze ve düğünlerine gidip dönebilecek otobüs bilet parası bulursa gelebilen on binlerce Zonguldaklı aile, hepsi siyaset makamından beklenti içindedirler. Karaelmas diyarı, bu kentin bu sorunlarının çözümünde siyasi figürlerinin birlik beraberlik içinde olmalarını arzu etmektedir. Siyasiler, siyaset üretirken de kentin bütün dinamiklerini harekete geçirmelidirler.”

“KOLTUKTAN GÜÇ ALMAYA KALKARSANIZ O KOLTUĞA OTURTANLAR HÜSRANA UĞRARLAR”

Siyasetin kuralları olduğunu ifade eden Koç, şunları söyledi; “Siyaset güç oyunudur ve kendine has kuralları vardır. Siyaset mümkün olanı yapma sanatıdır, bu da uzlaşmaktan ve fedakârlıktan geçer. Uzlaşmayı bilmeyen veya fedakârlık yapamayanlar, siyasette başarıyı yakalayamazlar. "Küçük olsun benim olsun" zihniyetinde olanlar her zaman kaybetmeye mahkûmdurlar. Eğer bir koltuğa oturuyorsanız o koltuğa güç vermek o koltuğun beklentilerine cevap vermek zorundasınız. Eğer o koltuktan güç almaya kalkarsanız hem siz, hem de size destek verip, o koltuğa oturtanlar hüsrana uğrarlar. Maalesef kaybeden siz değil, size destek veren, ülkesinin geleceğine ve yarınlarına umut bağlayanlar olur. Eğer oturduğunuz koltuk siyasi bir koltuksa, kentinizde yaşayanlar seçmenleriniz sizden ne bekler? Öncelikle yaşamı ile, çevresine örnek, saygın bir kişilik olmasını bekler. Gülümseyen, samimi selam veren, kitlelerle iletişiminde sıcaklık yayan biri olmasını ister, Partililerine birlik beraberlik mesajları veren, bütünleştirici, Siyasi ihtirasları olmayan, partiyi basamak olarak görmeyen, En başta yerel yönetimler ile sürekli diyalog halinde olan, Parti üyeleri ile saygı ve sevgi ilkesini bayrak yapan, örgütlerine kapısını samimiyetle açık tutan, açık, sıcak ve samimi bir ortamı sağlayan biri olmasını bekler.”

“FURAT İLE SİYASET ÜRETEMEDİĞİMİZ İÇİN İSTİFA EDİYORUZ”

İl Başkanı Halil Furat ile bütünlük arz edemediklerini ifade eden koç, şöyle konuştu; “Bir ülkenin kaderini belirleyecek, siyasi çalışma yapacak olanlar İl, ilçe, belde, köy ve mahalle temsilciliklerini, kendi siyasi gelecek kaygısı olmadan oluşturmalı, ülkesinde iktidar olabileceğini tüm seçmenine aşılamalıdırlar. Bazen bulunduğunuz kurumlarda, siyasi partilerde çok şey düşünebilir, kentiniz adına bir çok şeyi yapmayı planlayabilirsiniz ancak hepsini hayata geçiremeyebilirsiniz. Bunun için mazeret üretmek, üretkensizliğin kendisidir. Kentimize hizmet ancak doğru, akılcı, kendi siyasi egolarından uzak, örgütler arasında sevgi, saygı, barışı tesis eden, örgütlenmeyi kişisellikten uzak, ülke geleceği için yapan, iktidar olmayı hedefleyen, seçmenin taleplerine açık samimi cevap verebilen yapıları kurmakla mümkün olur. İl Yönetim Kurulu’nda, kurul üyelerimiz ile İl Başkanımız Sayın Halil Furat arasında bütünlük arz edemediğimi ve siyaset üretemediğimiz algısının yaygınlaştığını gözlemiş bulunmaktayız. Bu algı ve gözlemlerimizin sonucu olarak ilimizdeki siyasi tıkanıklığın en azından payımıza düştüğü kadarına karşı sorumluluk duyarak Zonguldak'ta barış içinde yapılabilecek siyasetin önünü açmak için 03.06.2012 tarihinden beri görev yapmaya çalıştığımız Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ediyoruz. Bize bu güne kadar kentimizin geleceği için bizlere destek veren tüm partililerimize teşekkür eder saygılar sunarız.”

İSTİFA EDEN 18 İL YÖNETİM KURULU ÜYESİNİN İSİMLERİ ŞU ŞEKİLDE;

CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa eden isimler; Nurettin Yolcu, Ahmet Kaptan, Rafet Kapukıran, Ahmet Demircan, Gül Güleryüz, Osman Kıransoy, Faik Marankoz, Ali Alpant, Hakkı Güney, Ümmühan Cangöz, Merve Arslan, Şazi Sinişoğlu, Fatma Sema Koç, Mustafa Karadeniz, Muzaffer Soyer, Muharrem Çilek, Muazzez Özkan, Seyfi Şimşek.

GÜNEY, GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

CHP İl Başkan Yardımcısı Hakkı Güney, basın açıklaması öncesi kısa bir konuşma yaptı. Duygulu anlar yaşayan Güney, şunları söyledi: “Zonguldak’ın geleceğine katkıda bulunmak için çalışmalara başladık. Ancak son dönemlerde siyaset üretemediğimiz için 18 yönetim kurulu arkadaşımızla beraber istifa kararı aldık.”

YOLCU: HİÇ BİRİMİZ ÜZERİNDE BASKI YOKTUR

CHP İl Sekreteri Nurettin Yolcu, açıklamaların ardından basının sorularını yanıtladı.

Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Partimizin tüzüğü çok açık. Partimizin MYK’sı karar verecek ve bir geçici kurul atayacak. Sanıyorum önümüzdeki 1 ay içerisinde Zonguldak ilimizde olağanüstü il kongresi olacaktır. Bize düşen bir şey varsa da partimiz adına gerekeni yaparız.

Halil Furat’ı bu göreve seçen sizlersiniz. Açıklamalarınız da görüş ayrılıklarından söz ediyorsunuz. Asıl istifa sebebiniz de bu mu?

Bizim istifa sürecimiz yaklaşık 2 aydır devam ediyor. Parti içi meseleleri tartışmak bize yakışmaz. Bizim farklı bir mazeretimiz de yoktur. 28 ay 10 gündür görevimizin başındaydık. İyi yaptığımız şeyler ya da yapamadıklarımız oldu. Belli zaman sonra görüş ayrılıklarına düştük ama görüş ayrılıklarına düşerken saygımızı, sevgimizi yitirmeden, selamlaşmayı kesmeden buna bir son vermek lazımdı. O nedenle bu istifa kararını verdik. İl başkanıyla da kişisel bir sorunumuz yok. Partimizin önünü açmak, 2015 yılında yapılacak milletvekilliği seçimlerinin daha arzulu br şekilde yaşanması için bu kararı verdik.

Partinizin iki milletvekili var. Onlarla bu sorunu görüştünüz mü?

Milletvekillerimize sorunlarımızı ilettik ve sonrasında ortak noktada buluştuk. Buluştuğumuz nokta da budur. Hiçbir arkadaşımızın üzerinde herhangi baskı yoktur. Hepimizin tamamen özgür iradeyle alınan bir karardır.


İzleme : 1023 defa  
 
 Paylaş
 
 
Yorumlar
YORUM EKLE
 Yorumlar ( 0 )
Henüz bir yorum yapılmamış
 
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...

İzlenme : 190729
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar

İzlenme : 894
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız

İzlenme : 1010
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı

İzlenme : 1068
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı

İzlenme : 133660
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 29176
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu

İzlenme : 3450
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni

İzlenme : 3235
Akın Kavi'den ''Akdemir'' hakkında şok iddaalar...

İzlenme : 2656
Kampüs'te Bu Hafta -3

İzlenme : 4149
Gökçebey Halkına Sorduk

İzlenme : 3661
Ekrem Murat Zaman, Ali Kaya, Engin Çöl, Artı Eksi'de Konuştu

İzlenme : 2405
23 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 2932
Köksal Toptan Ankara'dan Canlı Yayın konuğumuz oldu

İzlenme : 1722
Özcan Ulupınar Ankara'dan Canlı Yayın Konuğumuz Oldu.

İzlenme : 2252
Sayfa : [1] 2 3 4 5 ... 128
:: Listelenen -> 1916 Kayıt  
 
Son Eklenenler
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
190729 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
894 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
1010 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
1068 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133660 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29176 izlenme 
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu
3450 izlenme 
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni
3235 izlenme 
İlgili Videolar
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
190729 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
894 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
1010 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
1068 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133660 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29176 izlenme 
HAVA DURUMU
  İstatistik
  Dün : 3045
  Bugün : 450
  Toplam: 6146617
   Şuan Çevirimiçi:

 12 konuk,

 
PUSULA

KATEGORİLER

PUSULA

Copyright © Pusula Gazetesi