MOBİL BÖLÜM
Anasayfa
Haber
Röportaj
Spor
Kültür Sanat
Zonguldak
Komik Videolar
Magazin
Sağlık
Teknoloji
Medya
pusulatv.net
 
'Milletvekilliği düşüncem var, ama olmazsa olmazım değil'
11 Kasim 2014 16:04:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı’nda 18 Yönetim Kurulu üyesinin istifası sonrasında İl Başkanlığı görevinden düşürülen Halil Furat, 16 Kasım'daki olağanüstü kongre için adaylığını açıkladı.
Dün parti binasında yapılan adaylık açıklamasına İl Başkanı Fikret Zaman ve bazı ilçe başkanları katılırken, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin, parti binasında olmasına rağmen toplantıya katılmadı.
Başkan Furat, 18 Yönetim Kurulu üyesinin istifasıyla mağdur edildiğini belirterek, “Bu olaylardan sonra aday olmamalarını beklerdim. O zaman ben de aday olmazdım. Demek ki, beni düşürmelerinin yegane sebebi, kendi ikbal ve iktidarlarıymış. Onun için ben de onların bu düşüncesine karşılık aday olma zaruretini kendimde gördüm” dedi.
“ZONGULDAK’TA BİR İLKİ ORTAYA KOYDULAR”
Milletvekilliği aday olmak için İl Başkanlığı’na aday olmadığını ve şimdiden böyle bir hesabın içerisine girmediğini dile getiren Furat, “28 ay 10 gün çok meşakkatli bir görev yaptık. İki kurultay, bir yerel seçim, bir de cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadık. Yerel seçimler, zor seçimlerdir. Genel seçimler gibi özellikle taşımazlar. Yerel seçimlerde binlerce aday vardır ve bu adayların tamamı beklenti içerisindedir. Bu beklentileri karşılamak çok zordur. Dolayısıyla biz de bir yerel seçim geçirdik. Çok beklentiler içerisinde olan arkadaşlarımız vardı. İstemeyerek de olsa onları kırdık. Bazı sıkıntılar yaşadık. 18 arkadaşımız istifa etti ve bu sıkıntıları yaşadık, ama partimizin tüzüğü var. ‘İstifa edenler eğer iyi niyetteyse, bireysel istifalarını ortaya koyuyorlarsa, yedek arkadaşlarımızı sırasıyla gelmesi gerektiğini’ tüzüğümüz emrediyor. Ama gelin görün ki, Zonguldak’ta bu böyle olmadı. Arkadaşlarımız maalesef Zonguldak’ta bir ilki ortaya koydular. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’nı geçici kurula, kayyuma teslim ettiler. Bu çok acı bir durumdur. Zonguldak’ta yaşanmaması gereken bir durumdur, ama bu arkadaşlarımız bütün milletvekillerimize rağmen, benim ricalarıma rağmen acı durumu hayata geçirmişlerdir” diye konuştu.
İl Başkan Adayı Nureddin Yolcu’ya tepki gösteren, Furat, şunları söyledi:
“BEN KAPI KAPI ÇALIŞIRKEN, ONLAR ALTIMI OYDULAR”
“18 arkadaşımız istifa ederken, bana bireysel olarak istifa edeceklerini, toplu istifa ederek yönetimi düşürme tehdidi ve şantajı altında istifa etmeyeceklerini söylemelerine rağmen ben kapı kapı çalışırken, partimin başarısı için bir tane oy alma çabası içerisindeyken, benim arkadaşlarım altımı oyarak, arkadaşlarımızın istifasını sağladılar. Bu Türkiye’de yaşanan nadir durumlardan biridir. Ben yine de benim de eksiklerim olduğunu söyleyerek onları hoşgörüyle karşılıyorum. Onlarda aday olacaklar ve ben bu olaylardan sonra aday olmamalarını beklerdim. O zaman bende aday olmazdım. Demek ki, beni düşürmelerinin yegane sebebi kendi ikbal ve iktidarlarıymış. Onun için bende onların bu düşüncesine karşılık aday olma zaruretini kendimde gördüm. Çünkü bana bir haksızlık yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde görev yapan arkadaşlarımın hepsi benim ne derece haksızlığa uğradığımı biliyorlar. Ben kapı kapı çalışırken, arkadaşlarımız kültür merkezlerinde müzik dersi alıyorlardı.”
“İL BAŞKANI SEÇİLİRSEM, 4 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMANIN SÖZÜNÜ VERİYORUM”
“Arkadaşımız, ‘kavga ettikçe küçülüyoruz. Kavgalı eve kız vermezler’ diyor. Kavgayı kim başlattı? Yönetim Kurulu toplantısını yaparken, Yönetim Kurulu içerisinden basına bilgi vererek, kavganın fitilini ateşleyen bu arkadaşlar değil mi? Ben hiçbir zaman basınla partiyi küçük düşürecek bir durum içerisine girmedim. ‘Ayak oyunları başladı’ diyor. Ayak oyunları şimdi başlamadı. 4 aydır partide ayak oyunları var. Ayak oyunlarını siz başlattınız. 2015 seçimlerine az bir zaman kala bu ayak oyunlarını hayata geçirdiler ve maalesef arkadaşlarımızın bize duyduğu teveccühe ihanet ederek istifa ettiler. Bütün amaçları beni istifa ettirmekti. 4 ay bu partiyi oyaladılar. Sayman 1,5 ay partiye gelmedi. Aldığımız kumanyaların, gazetelerin abonelik parasını ödeyemedik. Çok şeyler yaşadım, ama kesinlikle yılmadım. Benim amacım Cumhuriyet Halk Partisi’ni bir nebze olsun ileri götürmekti. Bunu da yapılan yerel seçimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdim. İnşallah önümüzdeki süreçte yine arkadaşlarımız bana teveccüh gösterir de beni yeniden il başkanı yaparlarsa, Zonguldak’ta en az 4 milletvekili çıkartmanın sözünü veriyorum.”
“KAVGANIN FİTİLİNİ ESKİ MİLLETVEKİLİ ARKADAŞIMIZ ATEŞLİYOR”
22’nci Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Harun Akın’ı da eleştiren Furat, “Başka bir süreç daha yaşanıyor. Eski milletvekili bir arkadaşımız var. Bu arkadaşımız, seçimden seçime Zonguldak’a geliyor ve muhakkak bir yerlere aday oluyor. Milletvekilliği adaylığı yaptı. Bir dönem belediye başkan adayı oldu. Şimdi il başkanı adayı olmak istiyor. Aday olmak, herkesin demokratik hakkıdır ve buna saygı duyuyorum, ama sanki Zonguldak’ta parti bitmiş, sanki Zonguldak 12 tane belediye başkanı çıkartmamış, sanki Zonguldak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 46,8 oy almamış gibi, Zonguldak’ta büyük bir kaos var, kavga var ve bu kavganın fitilini maalesef ateşleyen o eski milletvekili arkadaşımızdır. Bunu bütün Zonguldak biliyor. Bizi her gün gazetelere çıkartarak, AKP’nin borazanı olan gazetelere her gün el altından bilgiler göndererek partiyi küçük düşürdü. Biz AKP ile uğraşırken birde kendi içimizde partiye ihanet edenlerle uğraştık” dedi.
Furat, sözlerini şöyle tamamladı:
“KİMSEYLE KAVGA ETME AZMİNDE DEĞİLİZ”
“Bizim kimseyle sorunumuz yok ve kimseyle de kavgalı değiliz. 2 milletvekilimizle, il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızla, belediye meclisi üyesi arkadaşlarımızla, ilçe başkanı arkadaşlarımızla, gençlik kollarıyla, kadın kollarıyla, partimizin üyeleriyle hepsiyle kol kolayız. Hepsi yanımızda. Biz kimseyle kavga etme azminde değiliz. Ama bizi öyle bir duruma getiriyorlar ki kavga etme durumuna düşüyoruz. Biz hep Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısı için uğraştık. Ben Ahmet, Mehmet ile kavgalı olabilirim, ama benim ortak paydam Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ni Zonguldak’ta birinci parti yapmak için uğraşıyorum. Kimseyle kavgam yoktur. Onun içinde inşallah ayın 16’sında ipi göğüsleyerek, güzel günü hep beraber yaşayacağız.”
“DÜŞMANIMIZ DAHİ OLSA PARTİMİZ İÇİN KOL KOLA GİRECEĞİZ”
“Bir önseçim yaşadık ve bu önseçimde burada demokrasi iddiaları ortaya atanlar, ‘önseçim istiyoruz’ diyenler, ‘Biz Genel Merkeze önseçim kararı aldırdık’ diye belediye başkanını ve beni gençlere yuhalattılar. Ogün buradaki konuşmasında, ‘Biz demokrasiden yanayız, seçimlerden kaçmayız ve Zonguldak’ta Cumhuriyet Halk Partisi’ne önseçim vaadi veriyoruz’ diyorlar. Biz önseçim yaptık, partide kıyamet koptu. Yemediğimiz hakaret, küfür kalmadı. Kavganın fitilini o günden başattılar ve o günden bu yana bu kavganın körükleyicisi oldular. Biz yine de onlara iyi niyetlerimizle, samimi duygularımızla gidip Cumhuriyet Halk Partisi’ni büyütmek için düşmanımız dahi olsa kol kola gireceğiz. Aday olan bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’ni her şeyden çok seviyoruz. O nedenle elimizden gelen gayreti göstererek, bir çaba içerisine girdik. Cumhuriyet Halk Partisi’ni inşallah yeniden Zonguldak’ın umudu haline getireceğiz. Tek amacımız var, o da Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapmak. Başka da düşüncemiz yok.”
“MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN DEĞİL, MAĞDUR EDİLDİĞİM İÇİN ADAYIM”
“Ben milletvekilliği niyetiyle aday olmadım. Mağdur edebiyatı da yapmak istemiyorum, ama ben mağdur edildim. Partililerin bana biçtiği, yönetime biçtiği 36 ay görev yapma süresini arkadaşlarımız art niyetlerle yarıda kestiler ve ben mağdur edildim. Dolayısıyla benim birinci amacım, mağduriyetimi gidermektir. ‘Milletvekilliği olmazsa olmaz’ gibi bir hesabım yok. Kesinlikle öyle bir düşüncem yok. Siyaset yapan her arkadaşın aklında bir yerlere aday olmak vardır. Kimi belediye başkanlığı, kimi milletvekilliği düşünür. Ben de siyaset yaptığıma göre böyle bir düşüncem vardır, ama olmazsa olmazım değildir. ‘Milletvekili adayı olmazsam, bırakır giderim’ gibi bir düşüncem de yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi, çok hızlı süreçler yaşıyor. 4 ay sonraki olaya bugünden bir şey söylemek mümkün değil. ‘Net olarak aday olacağım’ diye düşüncem yok. Günün şartları koşulları neyi gerektiriyorsa, onu yapacağız, ama bugünden öyle bir pazarlık içerisinde değilim.”


İzleme : 1538 defa  
 
 Paylaş
 
 
Yorumlar
YORUM EKLE
 Yorumlar ( 0 )
Henüz bir yorum yapılmamış
 
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...

İzlenme : 171243
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar

İzlenme : 746
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız

İzlenme : 862
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı

İzlenme : 909
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı

İzlenme : 133469
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 29018
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu

İzlenme : 3277
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni

İzlenme : 3104
Akın Kavi'den ''Akdemir'' hakkında şok iddaalar...

İzlenme : 2516
Kampüs'te Bu Hafta -3

İzlenme : 4014
Gökçebey Halkına Sorduk

İzlenme : 3533
Ekrem Murat Zaman, Ali Kaya, Engin Çöl, Artı Eksi'de Konuştu

İzlenme : 2293
23 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 2830
Köksal Toptan Ankara'dan Canlı Yayın konuğumuz oldu

İzlenme : 1603
Özcan Ulupınar Ankara'dan Canlı Yayın Konuğumuz Oldu.

İzlenme : 2118
Sayfa : [1] 2 3 4 5 ... 128
:: Listelenen -> 1916 Kayıt  
 
Son Eklenenler
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
171243 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
746 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
862 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
909 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133469 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29018 izlenme 
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu
3277 izlenme 
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni
3104 izlenme 
İlgili Videolar
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
171243 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
746 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
862 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
909 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133469 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29018 izlenme 
HAVA DURUMU
  İstatistik
  Dün : 426
  Bugün : 228
  Toplam: 5964875
   Şuan Çevirimiçi:

 31 konuk,

 
PUSULA

KATEGORİLER

PUSULA

Copyright © Pusula Gazetesi