MOBİL BÖLÜM
Anasayfa
Haber
Röportaj
Spor
Kültür Sanat
Zonguldak
Komik Videolar
Magazin
Sağlık
Teknoloji
Medya
pusulatv.net
 
‘Meyve veren ağaç taşlanır’
18 Kasim 2014 17:26:37

Röportaj: İlknur Yılmaz

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İlknur Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.
Başkan Akdemir, 2/B sorunundan AK Parti Milletvekili Özcan Ulupınar’ın kendisine yönelik eleştirilerine, pazaryerinde bulunan yeni dükkan inşaatlarından Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği Olağanüstü İl Kongresine kadar birçok konuda açıklamada bulundu.
Özellikle 2/B sorunu üzerinde duran Başkan Akdemir, “Rayiç bedellerini yüksek tuttuğumuz konusunda sadece Milletvekili Özcan Ulupınar beni eleştiriyor. Sayın Köksal Toptan’dan bu konuda bir eleştiri almadım, çünkü kendisi konuyu gayet iyi biliyor. Ercan Bey eleştirmiyor, Haberal Hocam eleştirmiyor, Ali İhsan Bey eleştirmiyor. Çünkü konuyu çok iyi biliyorlar” dedi.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’ın sürekli olarak kendisine yönelik eleştirilerde bulunduğunu dile getiren Akdemir, “Başkalarını karalayarak, kendi üzerine düşen görevi yapmayacaksın, başkalarına da atıfta bulunacaksın. Ben böyle politikayı reddediyorum. Kendilerine de söyledim; akıllı halkımızın beynini bulandırmayacaksınız. Yani açık söyleyeyim, halkımızı kandırmayacaksınız” diyerek tepkisini dile getirdi.
Yılmaz: Şehrimizin en önemli sorunlarından birisi 2/B sorunu. Mahalle halkı, Madenci Anıtı önünde toplandılar. Bu sorun nereden başlıyor? Zonguldak Belediye Başkanı olarak bu konu hakkında vatandaşlara ne söylemek istersiniz? Bu sorunu çözecek olan kimdir?
Akdemir: 2/B sorunu, hükümetin çözmesi gereken bir sorun. Rayiç bedellerini yüksek tuttuğumuz konusunda sadece Milletvekili Özcan Ulupınar beni eleştiriyor. Sayın Köksal Toptan’dan bu konuda bir eleştiri almadım, çünkü kendisi konuyu gayet iyi biliyor. Ercan Bey eleştirmiyor, Haberal Hocam eleştirmiyor, Ali İhsan Bey eleştirmiyor. Çünkü konuyu çok iyi biliyorlar. Halkımız, emlak değer bedelleri ile hükümetin sahip olduğu arazilerin rayiç bedellerini birbirine karıştırıyor. Hükümetin sahip olduğu, ormanın sahip olduğu yere ben karışabilir miyim? Toprak benim değil ki, arsa benim değil ki, ben oraya hüküm vereyim. Bu konuyla ilgili olarak hükümet bir memur görevlendirdi, kararı onlar verdiler. Halkımız emlak vergilerinin yüksek olması sebebiyle rayiç bedellerinin yüksek olduğunu düşünüyordu. Halkımızın kafasında böyle bir görüntü vardı. Bizde Emlak Vergisi ödemelerinde indirim yaptık. 20013’ün Temmuz ayında ben bu kararı almışım, bütçede yayınlamışım, devletin kitabında da yer almış. Bu konunun benimle yani belediyemizle ne ilgisi var. Olayları birbirine karıştırmamak lazım... Eğer politikaysa, böyle politika olmaz. Başkalarını karalayarak, kendi üzerine düşen görevi yapmayacaksın, başkalarına da atıfta bulunacaksın. Ben böyle politikayı reddediyorum. Kendilerine de söyledim, akıllı halkımızın beynini bulandırmayacaksınız. Yani açık söyleyeyim, halkımızı kandırmayacaksınız.
Yılmaz: Eğitim Bir-Sen’in kongresinde de Özcan Ulupınar sizi ağır bir dille eleştirdi. Orada basın yoluyla, telefonla, yüz yüze kendisine çalışmadığınızı söylediğini dile getirdi. Özcan Bey sizi bu konularda sıklıkla eleştiriyor. “Çalış hükümet olarak biz size destek olalım” dediğini söylüyor. Özcan Bey eleştiri olarak neden ön planda sizi tutuyor? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Akdemir: Zonguldak gözde bir yer. Meyve veren ağaç taşlanır. Ben işime bakıyorum. Ben Özcan Bey’i severim, eleştirsin beni, ama yapılanları da görsün. Zonguldak’ta neler yapılıyor, nereler yapılıyor, hangi adımlar atılıyor, bunları da görsün. Benimle birlikte Çaycuma ve Alaplı Belediyelerini de eleştiriyor. Ereğli Belediyesi’nin çok çalıştığını söylüyor. Ereğli’de de düne kadar hiçbir adım atılmadı. Orada da bir belediye ve halk var, ne oldu da seçimi alarak birden bire işler yapılmaya başlandı? Böyle politika, böyle siyaset mi yapılır? Halka hizmetse siyaset halka hizmettir. Politika halkın duygularını kendine çekebilmektir, ama yalan söylemek değildir. Her ne olursa olsun halkın gözünün içine bakarak, yalan söyleyerek politika yapılmamalıdır. Şimdi ben kınıyorum, çünkü Halil (Posbıyık) Başkan çok çalıştı. Seçimi kaybettikten sonra hemen yolları yapmaya başladılar. Daha önce de orada aynı halk yaşıyordu, ne oldu, parti el değiştirdi. Aynı durum Zonguldak için de yaşatılmaya çalışılıyor. İşte lavuar alanımız bunlardan birisi daha birçoğu var. Biz bu sözleri kimseyi incitmek için söylemiyoruz. Ben Zonguldaklıyım, Zonguldak’ta yaşıyorum ve Zonguldak halkı için hizmet ediyorum. Onlar da Zonguldak halkına hizmet edebilme adına milletvekili oldular. O halde yasa gereği çıkması gereken konularda bana yardımcı olsunlar. Diyor ki, “bana gelmiyorsun, benden istifade etmiyorsun”, doğrudur. Ancak benimde önüme bazı engeller geldi. Mesela lavuar alanıyla ilgili “bizim zamanımızda yapılır” dendi. Böyle bir kelimenin arkasına gidilebilir mi bir daha? Hem Hamdi Uçar, hem de Metin Karaduman açık ve net olarak söylediler. O halde sen Zonguldak’ta neden yaşıyorsun? Niçin politika, siyaset yapıyorsun? Zonguldak halkı bir bütündür. Zonguldak’ın gelişmesi adına beraber karar vereceğiz, yanlışım olursa yanlışımız anlatılır, bir ortak noktada da buluşulur. “Bize gelmiyorsunuz” diyorlar, biz gidiyoruz. Bakın Sayın Köksal Bey ne kadar beyefendi bir siyasetçi. Hiçbir söyleminde beni ve yapılan işleri karaladığını görmedim.
Yılmaz: Daha önceki röportajımızda Mithatpaşa Tüneli ile ilgili “bilmediğiniz konular, bilmediğiniz yalanlar var” demiştiniz. İlerleyen günlerde de açıklayacağınızı ifade etmiştiniz. Bunlar nedir?
Akdemir: Karayolları Müdürüne toplantıda bir soru yöneltim. Bu soruyu bilerek yönelttiğimi itiraf ediyorum. “Buradaki inşaatın durması kömür çıkması sebebiylemi yoksa parasal durum olmadığından mı?” diye sormuştum. Parasal durum olmadığı için durdurulduğu cevabını almıştım. Hükümetin politikalarında her yere hizmet, yatırım var. Zonguldak’a yapılan yatırımlar maliyetli buna da katılıyorum. Ancak Mithatpaşa Tüneli başladı ve başlanan bir şeyi durdurmamalıyız. “Kömür çıktı” dediler fazla da bir kömür yok orada. Gaz varsa alınır oradan, çok sıkıntılı değil.
Yılmaz: CHP İl Başkanlığı Olağünstü Kongresi’nde Harun Akın birinci çıkarak il Başkanı oldu. Daha önce de belediye başkanlığı için önseçimde Harun Akın ile yarışmıştınız. Kongre hakkındaki görüşleriniz?
Akdemir: Bizim partimiz içinde yarış bitmez. Birbirinden değerli 4 adayımız demokratik olarak yarıştı. Seviyeli bir yarış oldu. Özellikle Zonguldak bu konuda hep ileridedir. Bütün adayları bu demokrasiden dolayı tebrik ediyorum. Harun Bey’i de tebrik ediyorum. İl başkanlığı ve milletvekilliği yaptı. Benim tavsiyem birlikte hareket etmek ve Zonguldak adına yapılması gerekenleri tartışarak yapmaktır. Tüm Zonguldak halkına, emek şehrine sıhhat, afiyet ve mutluluk onların olsun diyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Yılmaz: Pazaryerinde bulunan ve yıkım işlemleri başlatılan iki katlı eski binaların yıkım işlemleri tamamlanmıştı. Son çalışmalar nedir?
Akdemir: Pazaryerimiz çok güzel bir yer. Halkımızın alışveriş yaptığı, evine yiyeceğini, aşını alabildiği bir mekan. Gerçekten çok güzel bir mekan oldu. Özellikle kuru kumanyacıların bulunduğu alan çok düzensizdi, birbirine uymayan yapılaşmalar mevcuttu. Bizde kendilerini çağırdık, konuştuk, ‘tek düzey, birbirinden farklı olmayan simetrik olsun’ dedik ve kendilerine de kabul ettirdik ve yıktık. Şu anda yardım ve destek de alıyoruz, bitirmek üzereyiz. Bu şekilde bittiği zaman çok güzel bir mekan olacak. Yaş ve kuru kumanya satıcılarımız çok güzel bir mekana kavuşmuş olacaklar. Meclis üyelerimiz ve bizler bu konularda hassas davranmaya çalışıyoruz. Özellikle hava koşulları çok iyi gitti. Buda bizim çalışmalarımızı hızlandırmamızı sağladı. İnşallah bu ayın ortalarına kadar ortaya güzel bir şey çıkacak. Aralığın ortalarına kadar da bitirmiş olacağız. Pusula Gazetesi bir TV kanalı kurdu, hayırlı olsun diyorum. Kendilerine başarılar diliyorum, Allah utandırmasın.


İzleme : 4168 defa  
 
 Paylaş
 
 
Yorumlar
YORUM EKLE
 Yorumlar ( 0 )
Henüz bir yorum yapılmamış
 
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...

İzlenme : 171245
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar

İzlenme : 746
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız

İzlenme : 862
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı

İzlenme : 909
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı

İzlenme : 133469
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 29018
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu

İzlenme : 3277
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni

İzlenme : 3104
Akın Kavi'den ''Akdemir'' hakkında şok iddaalar...

İzlenme : 2516
Kampüs'te Bu Hafta -3

İzlenme : 4014
Gökçebey Halkına Sorduk

İzlenme : 3533
Ekrem Murat Zaman, Ali Kaya, Engin Çöl, Artı Eksi'de Konuştu

İzlenme : 2293
23 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni

İzlenme : 2830
Köksal Toptan Ankara'dan Canlı Yayın konuğumuz oldu

İzlenme : 1603
Özcan Ulupınar Ankara'dan Canlı Yayın Konuğumuz Oldu.

İzlenme : 2118
Sayfa : [1] 2 3 4 5 ... 128
:: Listelenen -> 1916 Kayıt  
 
Son Eklenenler
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
171245 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
746 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
862 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
909 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133469 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29018 izlenme 
Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman Yeşim Özdoğan'a konuştu
3277 izlenme 
24 Aralık Pusula Tv Ana Haber Bülteni
3104 izlenme 
İlgili Videolar
7 doktor, bir vergi denetmeni ve bir öğretmen Adliye'de...
171245 izlenme 
Soba yakmak isterken tekneyi yaktılar
746 izlenme 
27 yılda Zonguldak'ta neler değişti... İzleyince çok şaşıracaksınız
862 izlenme 
Restoranda müşteriyi vurdu... O dehşet anları güvenlik kamerasına böyle yansıdı
909 izlenme 
Fatih Çakır , Ali Rıza Tığ'ın sorularını cevapladı
133469 izlenme 
25 Aralık Pusula TV Ana Haber Bülteni
29018 izlenme 
HAVA DURUMU
  İstatistik
  Dün : 426
  Bugün : 243
  Toplam: 5964890
   Şuan Çevirimiçi:

 40 konuk,

 
PUSULA

KATEGORİLER

PUSULA

Copyright © Pusula Gazetesi